انواع یخچال نوشیدنی و ویژگی‌های آن‌ها

آشنایی با انواع یخچال نوشیدنی و ویژگی‌های آن‌ها

آشنایی با انواع یخچال نوشیدنی و ویژگی‌های آن‌ها
آشنایی با انواع یخچال نوشیدنی و ویژگی‌های آن‌ها

در رستوران‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همچنین سوپر مارکت‌ها جهت نگهداری از مواد نوشیدنی، مانند نوشابه، آب معدنی و انواع آب میوه‌ها از یخچال‌های ایستاده کمک گرفته می‌شود. این یخچال‌ها در بازار با نام یخچال نوشیدنی نیز شناخته می‌شوند؛ این یخچال‌های صنعتی در طرح‌ها و اندازه‌های متفاوتی در بازار موجود هستند. ظرفیت بالای نگهداری، دمای مناسب یخچال، نرخ مصرف انرژی پایین و بهره‌وری بالا از جمله ملاک‌هایی است که در خرید یخچال‌های ویترینی باید لحاظ شود. در ادامه مقاله قصد داریم درباره‌ی انواع این یخچال‌‌های ایستاده و نکات خرید آن صحبت کنیم.

 

آشنایی با یخچال نوشیدنی و کاربردهای آن

پیش از اینکه به سراغ اصل بحث برویم، اجازه دهید کمی با یخچال‌های نوشیدنی آشنا شویم. این یخچال‌ها یکی از انواع یخچال‌های فروشگاهی می‌باشند؛ و هدف استفاده از آن‌ها، خنک نگه داشتن انواع نوشیدنی‌ها و حفظ سلامت آن‌هاست. البته طراحی ایستاده‌ی یخچال‌ نوشیدنی و استفاده از شیشه‌های شفاف، باعث شده تا این یخچال‌ها به عنوان بخش مهمی از طراحی و چیدمان اصولی فروشگاه‌ها شناخته شوند. زیرا جلوه خوبی داشته و باعث جلب نظر خریداران می‌شوند.

 

نمای بیرونی یخچال نوشیدنی

شکل طراحی این یخچال‌ها، به نحوی است که درب جلویی آن از ترکیب شیشه و ورقه‌های آلومینیومی یا فولادی ساخته می‌شود. البته جهت رعایت نکات ایمنی، جنس شیشه‌ها از نوع نشکن خواهد بود؛ تا جلوی حوادث پیش بینی نشده را تا حد زیادی بگیرد. استفاده از شیشه‌های شفاف کمک می‌کند تا خریدار به راحتی محصولات داخل یخچال را ببیند. این کار علاوه بر راحت کردن کار خریداران، جلوه‌ی خوبی هم به محصولات موجود در یخچال می‌دهد.

 

دو طرف دیگر یخچال از ورقه‌های فولادی یا آلومینیومی ساخته می‌شود؛ که در کنار فضای بالایی درب یخچال، فضای لازم برای تبلیغات را در اختیار فروشندگان قرار می‌دهد. به راحتی می‌توانید از این چند فضا برای تبلیغ نام فروشگاه یا تبلیغات دیگری کمک بگیرید.

 

انواع یخچال نوشیدنی و ویژگی‌های آن‌ها
انواع یخچال نوشیدنی و ویژگی‌های آن‌ها

نمای داخلی یخچال نوشیدنی

فضای داخلی یخچال نوشیدنی از چند طبقه تشکیل شده است. فاصله‌ی بین این طبقه‌ها معمولاً به شکل قابل تغییر طراحی می‌شود. به نحوی که فروشنده طبق نیاز خودش بتواند فاصله طبقات را کم و زیاد کند. نکته‌ی مهم در اینجا عمق طبقات است. فراموش نکنید که قرار است از این یخچال برای نگهداری محصولات نوشیدنی کمک بگیرید. به طبع هرچقدر عمق طبقات بیشتر باشد، تعداد بیشتری از هر محصول را می‌توانید در آن جای دهید. البته در این بین حواستان به ظرفیت وزنی طبقات نیز باشد. به طور معمول عمق هر قفسه بین چهل تا هشتاد سانتیمتر است؛ که صاحب فروشگاه می‌تواند طبق نیاز خود دست به انتخاب ظرفیت لازم بزند.

 

نکته‌ی دیگری که درباره‌ی نمای داخلی ناگفته ماند، بحث جلب توجه خریداران است. برای بهبود این بخش، در داخل یخچال‌های نوشیدنی از لامپ‌های LED رنگی استفاده می‌شود؛ که به خصوص در شب جلوه‌ی ویژه‌ای به فضای داخلی و نورپردازی فروشگاه خواهد داشت.

 

انواع یخچال‌های نوشیدنی

حال می‌توانیم به سراغ انواع یخچال‌های نوشیدنی برویم. این یخچال‌ها در کل شکل و شمایل یکسانی دارند. اما ظرفیت کلی یخچال‌ها و برخی از جزئیاتشان می‌تواند متفاوت باشد.  همین طور که در بالا گفتیم، شکل کلی طراحی این یخچال‌ها به شکل ایستاده است.

 

یخچال‌ نوشیدنی ایستاده یک درب

سادهترین نوع از یخچال‌های نوشیدنی، یخچال ایستاده یک درب است. این یخچال‌ها در ظرفیت‌های پایین نیز قابلیت تولید دارند؛ و در رستوران‌های محلی و فروشگاه‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. تعداد طبقات این یخچال‌ها نیز متغیر است. به طور معمول بین دو تا چهار قفسه برای این یخچال‌ها تعریف می‌شود. طبیعی است که هرچقدر تعداد طبقات بیشتر باشد، ظرفیت نگهداری یخچال نیز افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه می‌توانید هر طبقه را به یک محصول و یک نوع نوشیدنی اختصاص دهید؛ که جلوه‌ی بهتری داشته باشد.

 

یخچال‌ نوشیدنی ایستاده دو درب

نوع دیگری از یخچال نوشیدنی که ممکن است در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا رستوران‌های بزرگتر دیده باشید، یخچال‌های دو درب است. هر کدام از درب‌ها به یک طرف باز می‌شود و به نوعی دارای طبقات مجزایی از سمت دیگر یخچال خواهد بود. این ویژگی به فروشنده کمک می‌کند تا محصولات متنوع‌تری را برای فروش ارائه دهد. ضمن اینکه ظرفیت کلی یخچال‌های دو درب نیز بیشتر است.

 

استفاده از تزئیات داخلی مثل نورهای نئونی و لامپ‌های LED در یخچال‌های دو درب جلوه بیشتری خواهد داشت.

 

یخچال‌های دو منظوره

در بین یخچال‌های موجود برای نگهداری نوشیدنی‌ها، یخچال‌های دو منظوره را نیز می‌توان قرار داد. طراحی کلی این یخچال‌ها به صورت ایستاده انجام می‌گیرد و شبیه به یخچال‌ نوشیدنی یک درب است. با این تفاوت که از وسط به دو بخش تقسیم شده است. و هر بخش دارای درب جداگانه‌ای برای خودش خواهد بود.

دمای عملکردی فضای بالایی برای نگهداری نوشیدنی‌ها مثل نوشابه، آب معدنی، آب میوه‌ها و … مناسب است. فضای پایینی نیز برای نگهداری از موادی که نیاز به یخ زدن دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین جهت دمای عملکردی آن همواره زیر صفر است؛ و به نوعی بخش فریزر یخچال به حساب می‌آید.

 

یخچال کبابی

ممکن است نام یخچال کبابی نیز به گوشتان خورده باشد. این نوع از یخچال‌ها نیز در زیرمجموعه یخچال نوشیدنی قرار می‌گیرند. با توجه به اینکه میزان فروش نوشیدنی‌ها در کبابی‌ها و رستوران‌ها بیشتر است، طبیعی است که ظرفیت و اندازه‌ی این یخچال نیز بزرگتر باشد. یخچال کبابی به صورت چهاردرب یا شش درب طراحی می‌شود. همچنین عمق کلی قفسه‌ها نیز در این یخچال بیشتر است؛ که در کل فضای لازم برای نگهداری از انواع نوشیدنی‌ها و همچنین محصولات لبنی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

 

دیگر یخچال‌های نوشیدنی

تنوع محصولات در بین انواع یخچال نوشیدنی به قدری زیاد است که نمی‌توانیم در یک مقاله به تمام آن‌ها بپردازیم. به طبع هر کارخانه می‌تواند طراحی‌های خودش را داشته باشد. و این یخچال‌ها را در ظرفیت‌ها و اندازه‌های متنوعی تولید کند. نکته دیگر در موارد طراحی، فراست و نو فراست بودن این یخچال‌هاست؛ که باز هر دو نمونه‌ی آن‌ها در بازار موجود است؛ و با توجه به نیاز می‌توانید اقدام به خرید هرکدام از آن‌ها کنید.

 

راهنمای خرید یخچال نوشیدنی

و در آخر، به این مسئله بپردازیم که چطور و با چه ملاک‌هایی باید یک یخچال نوشیدنی بخریم؟

برای رسیدن به جواب این سوال، اول باید ببینید به چه یخچالی و با چه ویژگی‌هایی نیاز دارید. اگر در یک سوپرمارکت یا ساندویچی کوچک کار می‌کنید، بهتر است از یخچال‌های ایستاده تک درب یا نهایتاً دو درب استفاده کنید. این یخچال‌ها فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند، ظرفیت خوبی دارند و با توجه به ایستاده بودنشان، گزینه مناسبی برای فروشگاه‌های کوچک هستند. همچنین می‌توانید از یخچال‌های تلفیقی بهره ببرید؛ که علاوه بر قفسه‌های مخصوص نوشیدنی فضایی نیز برای نگهداری از محصولات منجمد دارد.

اگر صاحب یک سوپرمارکتی بزرگ هستید یا برای فروشگاه زنجیره‌ای خود به دنبال یخچال نوشیدنی می‌گردید، مدل‌های دو درب گزینه‌ی مناسبی برای خرید خواهد بود. این یخچال‌ها ظرفیت خیلی بالایی دارند؛ نمای خوبی به فروشگاه می‌دهند و به شما در چیدمان محصولات متنوع کمک می‌کنند.

توجه به نکات فنی

نکته دومی که باید نسبت به آن دقیق باشید، کیفیت ساخت یخچال است. امروزه برندهای متنوع و شرکت‌های متعددی هستند که به تولید یخچال‌های فروشگاهی مشغولند. همین مسئله باعث شده تا انتخاب یک یخچال ایده آل سخت شود. اینجاست که آگاهی از نکات فنی و ویژگی‌های ممتاز در طراحی به کمک شما خواهد آمد.

مواردی که لازم است بدانید، عبارتند از:

  • نوع و مدل کمپرسور یخچال
  • ظرفیت سرمایشی یخچال
  • سیستم کنترلی یخچال
  • میزان مصرف انرژی کمپرسور و موتور
  • جنس بدنه و شیشه درب‌های یخچال
  • ظرفیت ذخیره سازی و تعداد طبقات یخچال
  • ویژگی‌های خاص در طراحی بدنه، چرخ‌ها و …

این موارد جزء ملزومات فنی‌ای است که باید نسبت به آن‌ها دقیق‌تر عمل کنید و در صورت لزوم از یک کارشناس برای انتخابی آگاهانه کمک بگیرید.

خدمات پس از فروش

سومین موردی که می‌خواهیم به آن بپردازیم، بحث داشتن یا نداشتن خدمات پس از فروش مناسب است. شما برای خرید یک یخچال نوشیدنی باید هزینه گزافی را پرداخت کنید. پس انتظار زیادی نیست که در ازای این هزینه، خدمات پس از فروش مناسبی نیز دریافت نمایید. داشتن گارانتی محصول در این بین مهم‌ترین نکته‌ای است که باید یخچال شما داشته باشد. همچنین برخی از فروشگاه‌ها برای نصب یخچال نیروی خدماتی خودشان را دارند و پس از ارسال یخچال، آن را برای شما نصب و راه اندازی می‌کنند. تمام این‌ها نکته‌هایی است که در زیل خدمات پس از فروش می‌گنجد.

جمع بندی انواع یخچال نوشیدنی

در بسیاری از رستوران‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی و ساندویچی‌ها از یخچال نوشیدنی استفاده می‌شود. این یخچال‌ها در دسته یخچال‌های صنعتی قرار می‌گیرد؛ که به صورت ایستاده، دو درب، یک درب، مدل کبابی، تلفیقی و … طراحی و تولید می‌شوند. از این یخچال‌ها برای عرضه محصولات نوشیدنی مثل نوشابه، آب معدنی و … استفاده می‌شود. برای خرید یک یخچال مناسب، باید اطلاعات فنی خوبی نسبت به یخچال‌های نوشیدنی داشته باشید. همچنین شرایط کلی فروشگاه خود را در نظر بگیرید و سپس اقدام به خرید یخچال کنید.

با کاسپین سرما در زمینه خرید انواع یخچال درخدمت شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!